Post

Przygotowania do wyjazdu do Japonii

Japonia jest krajem, który otworzył się na turystów i od obywateli polskich nie są wymagane wizy na ten wyjazd. Można tam przebywać przez 90 dni bez żadnych dokumentów, ale potrzebny jest paszport z datą wyjazdu z Japonii. Nie ma szczepień obowiązkowych, są tylko zalecane - takie jak standardowe szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy i tężcowi.

Od czasu do czasu można znaleźć informacje, że należy zaszczepić się przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu - ale ta choroba występuje naprawdę rzadko! W razie wątpliwości przed podróżą należy skonsultować się ze specjalistą chorób zakaźnych.

Kiedy i jak podróżować?

Pogoda w Japonii charakteryzuje się wszystkimi czterema porami roku, podobnie jak w Polsce (najmniej przyjemnym miesiącem jest czerwiec, kiedy w kraju występują ulewne deszcze). Z kolei w lipcu i sierpniu panują wysokie temperatury, których wielu nie lubi, więc jeśli nie przepadasz za upałami, zdecyduj się na podróż wczesną wiosną w marcu lub kwietniu oraz w październiku lub listopadzie, które są podobno najspokojniejszymi miesiącami z kwiatami wiśni kwitnącymi przez 10 dni wiosną, podczas gdy klony kwitną jesienią. Ten dzień to właściwy moment, aby zobaczyć Japonię w jej najlepszym wydaniu, a ponadto znajduje się ona w strefie aktywnej sejsmicznie. Nie ma się jednak czym martwić, ponieważ większość trzęsień ziemi jest niegroźna, a Japończycy stosują najlepsze technologie, aby zminimalizować szkody. Bilety lotnicze można dostać z głównych lotnisk europejskich lub z Osaki czy Tokio w przystępnej cenie - najtańsze loty odbywają się między Europą a największymi miastami Azji. Średnio bilety kosztują 3000 zł, ale promocje zdarzają się często, więc nie rozpaczaj! Jeśli zostaniesz w Japonii wystarczająco długo, przygotuj się na dość drogie koszty transportu publicznego - istnieją różne rodzaje pociągów, przy czym pociągi ekonomiczne osiągają prędkość 500 km/h. JR PASS to zestaw nielimitowanych przejazdów pociągiem, który z pewnością Ci się przyda. JR PASS na 7 dni kosztuje ponad 220 euro, a na 14 dni około 340 euro.

Porady turystyczne

Dużo zapłacisz też za taksówki, ponieważ Japonia jest jednym z najlepiej, jeśli nie najlepiej rozwiniętych krajów świata, ale mimo to angielski też ma tam problemy z rozwojem (mimo to). Wiąże się to z tym, jak bardzo Japończycy są zaangażowani kulturowo w porównaniu z tymi, którzy płynnie mówią po angielsku. Oczywiście najłatwiej jest na szlakach turystycznych i tam, gdzie miejscowi są przyzwyczajeni do gości; wszyscy podróżujący powinni zabrać ze sobą rozmówki polsko-japońskie lub japońsko-angielskie! Może się zdarzyć, że niektórzy ludzie odgradzają się od innych kultur tylko dlatego, że myślą, iż nie będą znali żadnych słów - lepiej więc pozwolić sobie na zakłopotanie, próbując swoich sił w mówieniu w ich języku: na pewno to docenią! Istnieją pewne podobieństwa między wymową polską i japońską, nie możemy powiedzieć, że jest to problem. Należy jednak zapisać dokładny adres miejsca pobytu w Japonii, ponieważ łatwo się tam zgubić, co jest bardzo dziwne, zważywszy na to, jak dobrze zorganizowany wydaje się ten kraj! Na podróż będziesz też potrzebować euro lub dolarów amerykańskich (w najnowszym wydaniu). Pamiętaj, że bankomaty na wyspie są zamykane późno w nocy - jeśli nie w ogóle, to dopiero po 22:00. W miarę możliwości dokonaj wcześniejszej rezerwacji hoteli lub hosteli, aby uniknąć późniejszych problemów.